• Osobitné plnenie školskej dochádzky

•

Školský zákon upravuje niekoľko osobitných spôsobov plnenia školskej dochádzky, ako je napríklad individuálne vzdelávanie, vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu a ďalšie.

Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky sú:

• individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole,
          • vzdelávanie v školách mimo územia SR,
          • vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území SR so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu,
          • vzdelávanie v školách, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa medzinárodných programov na základe poverenia Ministerstva školstva SR,
          • individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy,
          • podľa individuálneho učebného plánu.

O povolení vzdelávania v školách mimo územia SR, v školách zriadených iným štátom na území SR so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu a individuálneho vzdelávania v zahraničí pre žiakov základnej školy rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej je žiak prijatý, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

V žiadosti zákonný zástupca alebo plnoletý žiak uvedie:

• meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
          • rodné číslo žiaka,
          • adresu bydliska v zahraničí,
          • názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa, alebo názov a adresu školy zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, ktorú bude žiak navštevovať.

V prípade vzdelávania v školách mimo územia SR a v školách zriadených iným štátom na území SR, zákonný zástupca do 30 dní oznámi riaditeľovi kmeňovej školy názov a adresu školy, ktorú žiak navštevuje, alebo potvrdí školu uvedenú v žiadosti.

V prípade vzdelávania v školách mimo územia SR a v školách zriadených iným štátom na území SR, žiak vykoná skúšky z vyučovacích predmetov, ktoré určí riaditeľ školy, v kmeňovej škole spravidla za každý školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka základnej školy a deviateho ročníka základnej školy; pre stredné školy spravidla za každý školský rok. Termín skúšky dohodne s riaditeľom školy zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak do 15. mája kalendárneho roka, v ktorom má skúšku vykonať.

V prípade individuálneho vzdelávania v zahraničí pre žiakov základnej školy, žiaci vykonajú skúšku zo všetkých povinných vyučovacích predmetov učebného plánu príslušného ročníka kmeňovej školy okrem predmetov s prevahou výchovného zamerania za každý príslušný školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka základnej školy a deviateho ročníka základnej školy.

Riaditeľ školy zaradí žiaka po ukončení osobitného spôsobu školskej dochádzky do príslušného ročníka podľa výsledkov komisionálnej skúšky a podľa výsledkov žiaka dosiahnutých v predchádzajúcom vzdelávaní.

Ziadost_o_vzdelavanie_mimo_uzenia_SR_RT.docx