• Info pre rodičov

        •  

          Rodičia pozor: Deviataci si musia známky strážiť aj po prijímačkách

          Lepšie sa učiť a dohnať zameškané. Takto by sa mali k svojim dňom v škole postaviť deviataci, ktorí sa chcú tento rok hlásiť napríklad na gymnáziá. A to aj po tom, čo ich poteší skutočnosť, že sa ocitnú v zozname prijatých.

          Od nového školského roka začalo platiť, že podmienkou prijatia na gymnázium je priemer známok 2,0. Pre stredné odborné školy s maturitou je hranicou priemer 2,75.

          Do úvahy sa budú v tomto prípade brať známky z koncoročného vysvedčenia ôsmeho ročníka a študijné výsledky z posledného ročníka základnej školy - polročné, ale i koncoročné vysvedčenie, ktoré deviataci budú musieť predložiť dodatočne.

          Prijatie môže stratiť platnosť

          "V prípade, že nedosiahli požadovaný priemer známok, ale na danú strednú školu už prijatí boli, rozhodnutie o prijatí stratí svoju platnosť," upozorňuje hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

          Tá zdôraznila, že nový postup nie je pre školy, ani pre žiakov, žiadne prekvapenie.

          Školstvu nestačí nový vietor. Potrebuje uragán, myslia si učitelia

          O sprísnení podmienok na prijatie totiž vedeli už 1.1.2013, kedy novela školského zákona nadobudla platnosť. "Na zmeny sa teda mohli pripraviť," poznamenala Dupaľová Ksenzsighová.

          Prijímačky sú už povinné

          Riaditeľ školy by mal podľa jej slov bezodkladne zabezpečiť pri nástupe žiaka na strednú školu kontrolu vysvedčení žiaka, či splnil podmienky ustanovené v zákone. Teda, že úspešne ukončil posledný ročník základnej školy a dosiahol stanovený priemerný prospech z povinných vyučovacích predmetov.

          Priemer známok je ďalším prvkom, ktorý má cez sito precediť šikovnejších a menej šikovných žiakov.

          Predbiehalo mu zavedenie povinných prijímačok v minulom školskom roku. Tu však platí výnimka a síce, ak mal deviatak v Testovaní 9 úspech v slovenčine a matematike najmenej 90 percent, skúšku robiť nemusí. Uznať mu to však musí riaditeľ školy, na ktorú sa hlási.

          Na gymnázium so štvorkami

          Bývalý minister školstva Dušan Čaplovič prijímané opatrenia odôvodňoval tým, že napríklad na gymnáziách končia aj žiaci, ktorí mali v minulosti na vysvedčení trojky či štvorky.

          "Hranica povinného prospechu je už v zákone od roku  2012 a platí pre všetkých. Ak to bude znamenať, že prežijú len tie kvalitné gymnázia, tak to splnilo svoj účel," okomentovala hovorkyňa školstva, "Naším cieľom nie je, aby všetci študovali na gymnáziu a všetci potom išli na vysokú školu."

          Nový predmet? Deti treba učiť sa učiť, nie len učiť

          Prospech ako vstupenka na gymnázium mal byť pôvodne prísnejší. Priemer 2,0 bol nakoniec výsledkom kompromisu.

          školy predbežne