Riaditeľ Základnej školy v Rajeckých Tepliciach udeľuje riaditeľské voľno dňa 20. novembra 2019 žiakom 6.-9.ročníka z dôvodu konania Testovania 5.
Žiaci 5. ročníka sa zúčastnia v tento deň TESTOVANIA 5.
Žiaci 1.stupňa sa učia 4 hodiny.
Riaditeľ Základnej školy v Rajeckých Tepliciach udeľuje riaditeľské voľno dňa 20. novembra 2019 žiakom 6.-9.ročníka z dôvodu konania Testovania 5.
Žiaci 5. ročníka sa zúčastnia v tento deň TESTOVANIA 5.
Žiaci 1.stupňa sa učia 4 hodiny.
Dňa 15. 11. 2019 sa v školských dielňach Strednej odbornej školy dopravnej v Žiline uskutočnil siedmy ročník workshopu „Zručnosti pre úspech“. Sme jeho pravidelnými účastníkmi. V úvode všetkých účastníkov workshopu privítala riaditeľka školy, Ing. Mária Vítová, PhD. Školy si prišli si „zmerať“ svoje zručnosti, vedomosti a znalosti v oblasti dopravy zameranej na automobilový priemysel.Jednotlivé tímy plnili súťažné úlohy na viacerých stanovištiach. Náš tím v zložení: Ondrej Dolinay, Marián Hulec a Emil Gabčík nesklamali. Z dvadsiatich škôl Žilinského kraja obsadili tretie miesto.
Po výlete do Tatier prišiel čas na „jednoduchší“ výstup niekam do okolia. V sobotu 16.11.2019 sme sa prešli na vrch nad Turím – Čipčie. Napriek uplynulému daždivému týždňu chodníky neboli premočené a relatívne rýchlo sme po modrej značke vyšli na vrchol. Meteorológmi predpovedaný nárazový vietor dával vo finále zabrať všetkým, no najmä našim najdrobnejším turistom – vtipkári navrhli púšťať ich ako lietajúce šarkany.
Z vrcholu sme zostúpili do Turia po žltej značke, odtiaľ cez Porúbku pešo až do Poluvsia. 15 km v nohách, ďalšia sobota za nami.
Chválime všetkých našich z krúžku, ktorí sa nezľakli vrtochov počasia a prišli v duchu hesla: „Nie je nič také ako zlé počasie, len zle oblečený turista.“
.Oznamujem rodičom, že v stredu 20.11.2019 budú všetci žiaci 6. – 9. ročníka odhlásení z obeda v školskej jedálni, nakoľko nemajú nárok na dotáciu, lebo sa nezúčastnia vyučovania.
Vedúca ŠJ
14.11.2019 - magický dátum pre našich deviatakov. Síce cvičný, no predsa dôležitý deň, kedy si z premetov matematika a slovensky jazyk vyskúšali/overili svoje vedomosti v testovaní: KOMPARO 2019. Zistili, čo ich čaká v apríli pri TESTOVANÍ 9, overili si, čo vedia a možno aj čo ešte treba „dotrénovať“.
Držíme im palce, výsledky budú čoskoro dostupné.
V týždni od 11.11.-15.11.2019 sa u nás v škole uskutočňuje iBobor. Je to informatická súťaž, ktorá bola založená v Litve. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých krajín. V školskom roku 2018/2019 sa konala súťaž už v 57 krajinách a zapojilo sa do nej 2 785 588 žiakov, medzi nimi aj naša škola, ktorá sa zapája do tejto aktivity už viac rokov.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov.
Naši šikovní žiaci sa počas týždňa potrápili so zaujímavými úlohami. Veríme, že na výsledkovej listine budú úspešní.
V stredu 20.11.2019 sa uskutoční Testovanie piatakov zo slovenského jazyka a matematiky. Želáme im veľa síl a tvorivých zručností pri písaní.
Dňa 7.11.2019 sme sa spolu so žiakmi našej školy zúčastnili bežeckých pretekov, ktoré organizovala Žilinská univerzita. Za ZŠ Rajecké Teplice sa na štart postavili Terézia Ciriaková, Patrícia Kadúcová, Martin Kadúc, Tadeáš Papučík a Matúš Kazimír. Pretekári dali do svojich výkonov všetko a trať s dĺžkou 800m zdolali najlepšie ako vedeli, napriek sťaženým blatistým podmienkam.
V kategórii Chlapci 2006 a mladší sa Martin Kadúc umiestnil na 12. mieste, Dávid Hulala na 25. mieste a Matúš Kazimír na 26. mieste z 83 súťažiacich.
V kategórii Dievčatá 2006 a mladšie sa Patrícia Kadúcová umiestnila na 15. mieste z počtu účastníkov 51. V kategórii Dievčatá 2003 až 2005 sa zo 40 štartujúcich Terézia Ciriaková umiestnila na krásnom 14. mieste.
Samuel Kšíňan, žiak našej základnej školy, ktorý na pretekoch reprezentoval Maratón klub Rajec, sa umiestnil na 18. mieste.
Ďakujeme všetkým pretekárom, ktorí nás reprezentovali, ale i trénerovi Michalovi Vyšňovi a CyS Akadémii Petra Sagana za pomoc a dopravu.
Program : Podpora rozvoja športu na rok 2019 - termín realizácie 10/2019
Veľké nákladné autá, autá s asfaltom a mnohé ďalšie stroje sa ocitli u nás na školskom dvore prednedávnom. Nie, nezablúdili. Prilšli ním opraviť asfaltové ihrisko. Dvojdňový hluk sme zvládli, lebo sme sa tešili na nový asfaltový podklad.
Naši prváci sú veľmi šikovní a obratní. Mohli sme sa o tom presvedčiť na celoslovenskom testovaní pohybových predpokladov prvákov. Behali, skákali, športovali. Ich radosť z pohybu si môžete pozrieť aj na fotografiách.
Dňa 30.10.2019 k nám zavítalo bábkové divadielko Lienka. Zahrali nám rozprávku o pyšnej a rozmaznanej kráľovskej dcére, ktorá si nevážila veci ani ľudí. Peklo jej na prosbu kráľa dalo lekciu a celý rok v ňom musela slúžiť. Nakoniec prevychovanú princeznú Dorotku zachránil chudobný Matej a konala sa svadba.
V ŠKD pod vedením p.vychovávateľky Knapcovej chlapci a dievčatá tvorili v skupinkách "Hotely pre hmyz" pomocou prírodných materiálov (šišky, lístie, drevo, hlina, konáriky..). Deti si vyzdobili krabice podľa vlastnej fantázie a pomenovali ich originálnymi názvami. Rozmiestnili sme ich na školskom dvore a niektoré sa už dočkali aj svojich prvých návštevníkov. Sme radi, že sme im poskytli bezplatné bývanie.
Dňa 4.10.2019 sa konalo školské kolo Technickej olympiády, na ktorom sa zúčstnilo 39 žiakov v kategórii 5. -7. a v kategórii 8.-9. sa zúčastnilo 10 dvojíc. V prevažnej miere boli účastníci veľmi šikovní. Na okresné kolo postupuje z kategórie 5. - 7.ročník Nela Valientová, žiačka 7.B a z kategórie 8.-9. postupuje dvojica Timotej Dolník a Rastislav Mladšík z 8.B. Ďakujeme všetkým riešiteľom za snahu preukázať sa v čo najlepšom svetle a zároveň výhercom držíme palce v okresnom kole.
Vo štvrtok 24. októbra 2019 si naši najstarší žiaci pripravili pre druhý stupeň Literárny kvíz. Súťaž sa realizovala k Dňu knižníc a týmto zábavno-náučným spôsobom si chceli overiť, ako veľmi mladší žiaci obľubujú literatúru. A čo zistili? Vedomosti či čitateľské skúsenosti sa našim žiakom veru vyplatili! Mladší žiaci absolvovali v jednotlivých triedach kvíz či doplňujúce otázky z oblasti literatúry, čítania a samotných kníh. Deviataci si sami kvíz pripravili, vyhodnotili a vyhlásili vždy najlepšieho z triedy, ktorý bol odmenený vecnými cenami.
Museli sami priznať, že žiaci boli naozaj šikovní. Už teraz sa tešíme na budúci ročník !
Poslednú sobotu babieho leta (26.10.) v tomto roku sme využili na turistiku v Tatrách. Preplnenými vlakmi a zubačkou sme sa dostali do Štrbského Plesa, odkiaľ sme po žltej značke vyšli nenáročnou trasou k cieľu výletu – vodopádu Skok. Krásne prostredie Mlynickej doliny nás potešilo viacerými pôsobivými výhľadmi. Cestou späť sme absolvovali povinnú prechádzku okolo jazera Štrbské pleso – veď viacerí z krúžku boli na tomto mieste v Tatrách po prvýkrát.
Dňa 17. októbra 2019 sa na našej škole uskutočnila Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry. Tejto súťaže sa zúčastnilo 28 žiakov z 8. a 9. ročníka. Žiaci riešili 3 typy úloh, a to test, slohová časť a ústna časť - diskusia na stanovenú tému.
Víťazkou sa stala Silvia Horníková z 9.B triedy s počtom bodov 31. Silvia zároveň pôjde našu školu reprezentovať aj na okresné kolo do Žiliny. Na druhom mieste skončil Jozef Sedliak z 9.A triedy s počtom bodov 30 a na treťom mieste skončila Ema Valientová z 9.B triedy, ktorá dosiahla 27,5 bodu. Títo traja najlepší riešitelia boli odmenení vecnými cenami. Výhercom gratulujeme, všetkým účastníkom ďakujeme za ich účasť a prajeme veľa úspechov pri ďalších súťažiach.
Dňa 10.októbra sa naši žiaci zúčastnili netradičnej hodiny dejepisu naživo. Člen skupiny historického šermu Bojník pán Kamil Fojtík a jeho asistenti žiakom predstavili obdobie renesancie. Hodina bola založená na zásadách zážitkového vzdelávania, vyzdvihovala emocionalitu a skúsenostné poznávanie. Žiaci sa aktívne zapájali a preukazovali už naučené alebo získané vedomosti. Pán Fojtík zaujímavo rozprával o dielach známeho talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho. Žiaci mali možnosť vidieť a spoznať repliky obrazov Mona Lisa, Dáma s hranostajom a mnoho ďalších známych diel. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí, ktoré v učebniciach nie sú. Ďakujeme.
Zápisnica z vyhodnotenia ponúk na revitalizáciu ihriska
Cestovateľský krúžok tento rok otvoril svoju ďalšiu sezónu výletom do Liptovského Mikuláša. Navštívili sme Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.
Samotná budova múzea sa nachádza takmer v centre mesta. Pôvodne bola postavená ako jezuitský kláštor. Malým i veľkým návštevníkom ponúka 2 expozície, ktoré sú umiestnené na štyroch podlažiach.
Naša prehliadka odštartovala uvítáním, usmernením a krátkym predstavením toho, čo nás počas našej návštevy čaká. Všetko v podaní milého personálu, pričom nás nezabudli navnadiť aj na nejaké tie atrakcie.
Začali sme v suteréne, ktoré bolo venované Kráse jaskyniam Slovenska. Dozvedeli sme sa, ako sa vyvíjalo krasové územie i čo to o vzniku takej tej jaskyne.
Páčilo sa nám, že sme si tu mohli ohmatať i pravé jaskynné kvaple. Tiež tu bola aj možnosť preplaziť sa jaskyňou, zistiť ako vyzerá výbava jaskyniara.
Pásmo Chránenej prírody Slovenska sa rozprestiera na celom prvom poschodí a patrí medzi najkrajšie expozície. Už pri vstupe sme sa ocitli v úchvatnej vesmírnej sieni, kde sa nad nami týčili jednotlivé planéty našej slnečnej sústavy.
Prehliadka nás ďalej zaviedla zbierkou minerálov, skamenelín, meteoritov či polodrahokamov. A aby sme ľahšie pochopili chemickú skladbu jednotlivých hornín, poslúžili nám tóny jednotlivých hudobných nástrojov, ktoré v istých kombináciách vytvorili krásny celok.
Do poslednej časti expozície Chránená príroda Slovenska – Človek, hory, NATURA 2000 sme sa dostali cez banskú štôlňu až do podkrovia.Tu sme preskúmali rozličné ľudské činnosti ako rybolov, včelárstvo, salašníctvo, lesníctvo… a iné práce, ktoré sú úzko späté s prírodou. Nachádzala sa tu aj replika Rainerovej útulne.
Powered by aSc EduPage