V dňoch 2.-5. mája 2019 sa uskutočnil kontaktný seminár programu eTwinning v tuniskom Hammamete.
Program eTwinning je zameraný na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . "E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba".
eTwinning teda umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou sa následne realizujú inovatívne školské projekty a je ideálny na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z celej Európy. Ponúka tiež možnosti ďalšieho vzdelávania a je do neho zapojených vyše 450 000 učiteľov.
Seminár v Tunisku bol zameraný na výučbu predmetov STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika), ktorá sa sústredí na posilnenie kritického a tvorivého myslenia študentov a ich zručností v oblasti riešenia problémov. Aktívne vzdelávanie v predmetoch STEM vedie k rozvoju inovatívnosti, predstavivosti a tvorivosti u žiakov.
Na seminári v Tunisku sa mohli stretnúť učitelia z rôznych európskych krajín - Albánska, Cypru, Českej republiky, Fínska, Grécka, Rakúska, Talianska, ako aj Slovenska. Naša delegácia mala zastúpenie vďaka trom učiteľom, a to Ing. Gabriele Krížovskej (ZŠ s MŠ Jarná, Poprad) , Mgr. Ivane Čepovej (ZŠ Dargovských hrdinov, Humenné) a Mgr. Lucii Hojovej (ZŠ Pionierska, Rajecké Teplice).
Seminár bol rozdelený do troch dní, počas ktorých sa učitelia oboznámili s modernými trendami vo výučbe prírodovedných predmetov, vypočuli si zaujímavé prednášky a zúčastnili sa tiež niekoľkých workshopov. Práve počas nich si mohli vyskúšať skladanie a programovanie robota s využitím stavebníc „LEGO Education WeDo 2.0“ a tiež sa lepšie oboznámiť s prácou v chránenej virtuálnej učebni „Twinspace“. Hlavným cieľom seminára však bolo nájsť si partnerov na realizáciu projektu, čo sa vďaka spoločnej kooperácii všetkým úspešne podarilo.
Po hodinách aktívnej práce boli účastníci odmenení aj náučným výletom spojeným s prehliadkou ruín starovekého mesta Kartágo, presláveného najmä Púnskymi vojnami. Ďalším programom bola návšteva malebného mestečka Sidi Bou Said, ktoré sa týči na skale nad Stredozemným morom neďaleko Kartága a Tunisu a je typické svojou bielo-modrou architektúrou.
Vďaka tomuto semináru sa podarilo založiť niekoľko nádejných projektov, ktoré s určitosťou prispejú k zefektívneniu a skvalitneniu vzdelávacieho procesu, ako aj k ďalšiemu rozvíjaniu medzinárodnej spolupráce medzi učiteľmi a tiež medzi žiakmi.